Pouť

Pouť

Bytové představení “Pouť” sleduje dvě paralelní roviny. Zápisky z deníků a audiovizuální materiály z poutní cesty se zde prolínají se životním příběhem svatého Franitška z Assisi. Hrajeme v češtině nebo v angličtině pro jakoukoliv věkovou kategorii.

Koncept, režie a výtvarná podoba: Anna Krtičková, Veronika Svobodová

Účinkují: Anna Krtičková, Veronika Svobodová

Délka: 45 min.

Zvláštní poděkování: Báře Kratochvílové, Karolíně Mbay a Robertu Smolíkovi

Premiéra: 11. 6. 2014 v bytě na Karlínském nám. 11, Praha 8

Anička a Veronika připravují představení

Představení „Pouť“

Představení Pouť vzniklo v červnu roku 2014 jako magisterská práce Anny Krtičkové na oboru scénografie alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze. Jedná se o bytové představení, které vytvořily Anna Krtičková a Veronika Svobodová, obě jsou absolventky výše zmíněného oboru. Spojuje je podobný přístup k tvorbě a práci s materiálem, chuť experimentovat a hledat nové cesty – umělecké i pěší.

Hlavním motivem jejich představení jsou dvě paralelní roviny. Autentické zápisky z deníků a audiovizuální materiály z poutní cesty se zde prolínají s životním příběhem svatého Franitška z Assisi.

Na vzniku představení se podílela také Bára Kratochvílová z kapely DVA, která poskytla své deníkové zápisky, zvukové nahrávky a fotografie ze společného pěšího putování s Annou Krtičkovou Umbrijským krajem. Ruku k dílu přidala scénografka Karolína Mbay a přátelé, kteří vyšívali, nebo darovali artefakty, jež se v představení vyskytují.

Představení Pouť vznikalo nízkorozpočtovou cestou, prostřednictvím sběru a recyklace. Traduje se, že svatý František požádal svatou Kláru, aby mu spolu se sestrami sešily hábit z kousků, které si před tím vyprosí od lidí z města Assisi. Proces naší tvorby byl inspirován právě tímto příběhem.

Specifická forma představení balancuje na pomezí animovaného filmu a divadla. Pracuje se zde s postupy klasického loutkového divadla, některé scény jsou divákovi předloženy prostřednictvím animovaných sekvencí a některé obrazy jsou komponovány ze záběrů detailů látek živě snímaných kamerou.

Představení má rozmanitou historii. Hrálo se nejen v bytech, ale i na zahradě, v čajovně, v kapli, atp. Díky svému měřítku je počet diváků omezený (tzn. max. do 15 osob). Představení trvá 45min a po jeho skončení většinou dochází ke spontánnímu dialogu, ve kterém diváci společně s autorkami sdílí své zkušenosti s poutnictvím, své názory a mají také možnost a čas loutky, deníky a výšivky podrobně prozkoumat.

Anička a Veronika během představení

Technické zázemí

Hrajeme v malých soukromých prostorách – ideálním případem je byt nebo zahrada, kde můžeme využít velký stůl, reproduktory a elektrický proud. Tma je nezbytná.

IMG_6853

V případě zájmu nás kontaktujte: